Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze – 2023

2. 12. 17:0020:00

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze – 2023

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí se uskuteční v sobotu 2. 12. 2023.

Šťastná třináctka. Takové bude číslo letošního vánočního stromu, který ozdobí českou metropoli během adventních svátků. Organizátor největších vánočních trhů, společnost Taiko opět vyhlašuje soutěž Hledá se strom o nejkrásnější dominantu Staroměstského náměstí v Praze. Zájemci mohou po roce posílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro to, aby ve vánočním období zdobily srdce města.  Vítěze čeká finanční odměna.

Letošní vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 2. prosince 2023 a potrvají do 6. ledna 2024. Tip na chloubu letošní vánoční Prahy může dát každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Zasílat lze podněty na stromy, které jsou tzv. přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství apod.), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.
„Opět žádáme veřejnost, aby nám zasílala svoje tipy na vhodné stromy. Ať už bude stát na jejich pozemku nebo jen o nějakém vhodném vědí, mohou vybrat ten správný a získat podle pravidel deset tisíc korun,“ upřesňuje Hana Tietze, mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí 2023. „Nikdy nekácíme stromy, které by stejně nebylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet,“ doplňuje Tomáš Jílek, předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy, která je za kácení, převoz a zdobení stromu odpovědná.

Loňský vánoční strom pocházel z obce Kytlice-Mlýny z Ústeckého kraje. Do výšky pětadvaceti metrů rostl 58 let. Tradiční Smrk ztepilý pocházel ze soukromého pozemku.

Kritéria pro výběr stromu

ESTETIKA
Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

MÍSTO
Růst může kdekoli v České republice. Ideální je, pokud je v blízkosti silnice, i s tím si už ale v minulosti dokázala technika poradit, a s pomocí pásového jeřábu dostat strom bez poškození na tahač s návěsem.

STAV STROMU
Budoucí vánoční strom musí být zdravý. Prochází tak průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění v centru dění na Staroměstském náměstí bezpečný.

1. listopadu 2023 vyberou organizátoři ve spolupráci se společností Technologie hlavního města Prahy vhodného kandidáta. Městská společnost pak stejně jako v minulých letech zajistí pokácení, převoz a nazdobení vánočního stromu. Pokud se vše podaří podle plánu, strom by se měl na Staroměstském náměstí v Praze rozsvítit v sobotu 2. prosince 2023.

Podrobnosti

Datum:
2. 12.
Čas:
17:00–20:00

Místo konání

Staroměstké náměstí
Staroměstské náměstí + Google Mapa