300 m dlouhá lávka nově spojuje Holešovice, Karlín a Štvanici

Holešovice a Karlín jsou si blíž díky nově otevřené Štvanické lávce pro pěší a cyklisty, která se otevřela 28. 7. 2023. Most je dlouhý 300 m a díky němu se můžete pohodlněji dostat do zmíněných městských částí a na ostrov Štvanice. Celá stavba stála zhruba 352 milionů korun. Jedná se o dvacáté přemostění Vltavy v celé její šířce.


Štvanická lávka – HolKa

Most nese přezdívku HolKa či Moštvák a z Holešovic se na něj dostanete z Bubenského nábřeží u brány do Holešovické tržnice. Z karlínské strany lávka navazuje na nedávno zrekonstruovanou část páteřní cyklostezky A2 na Rohanském nábřeží.

Před vybudováním lávky se lidé mohli pěšky z Karlína do Holešovic dostat přes dopravou velmi zatížený Hlávkům most nebo přes vzdálenější Libeňský most. Zároveň se stavbou byla upravena část ostrova směrem od lávky po proudu Vltavy. V rámci rekonstrukce, kdy na ostrově vznikne městský park a dojde k zpřístupnění břehů se pak tato část nebude muset znovu upravovat.


Tloušťka pouhých 22 cm

Díky speciálnímu kompozitu (ultra-vysokohodnotný beton), který zaručuje vynikající mechanické vlastnosti a dlouhou trvanlivost, může být lávka tenká pouhých 22 cm. Tento materiál se u staveb mostů používá jen zřídka a byl vyvinut v Kloknerově ústavu Českého vysokého učení technického v Praze. Jeho vzhled se podobá bílému mramoru a je ošetřen nátěrem proti graffiti.


Bronzové zábradlí s podobiznou zvířat

Zábradlí z bronzu je příjemné na dotek a jeho konce jsou osazeny podobiznami zvířat. V Holešovicích je to býk, v Karlíně kůň a na Štvanici zajíc. Autorem těchto prvků je Aleš Hvízdal.

Dalším uměleckým dílem je 185 cm vysoká socha Řeka od Jana Hendrycha. Socha stojí na Štvanici a stejně jako lávka je její materiál z vysokopevnostního betonu.


Zvednutí mostu při povodních

Zvedací konstrukce umožňuje most zvednout při povodních. Díky ocelovému kloubu a zdvihacímu pístu se most v případě velké vody dokáže zvednout až o 3,2 m.


Měli jste možnost projít se po nové lávce? Jak se vám zamlouvá? Podělte se s námi do komentářů.

Zdroj: idnes.cz a wikipedia.cz

#stvanicka-lavka #karlin #holesovice

Moje cesta za zbrojním průkazem
Nová Masaryčka arch. studia Zaha Hadid

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Vyberte část Prahy

Cityhry.cz slevový kód Praha