9 důvodů, proč používat aplikaci Lítačka


První ze série článků, ve kterých se blíže podíváme na cestování městskou hromadnou dopravou v Praze. Pražská MHD je bezesporu jedna z nejlepších na světě. Kvůli zvyšujícím se cenám pohonných hmot a častým dopravním zácpám se stává zajímavou alternativou pro stále větší počet lidí. Teď už ale k tématu článku, kterým je aplikace Lítačka.

Rychle se zorientujete na zastávce

Když to na místě neznáte, tak první věcí, kterou budete pravděpodobně řešit je to, na jakou zastávku vůbec jít. V tom případě otevřete aplikaci Lítačka a záložku Odjezdy. Pomocí šipečky v horním rohu mapy aktualizujete svou polohu a zobrazí se vám zastávky v okolí označené pomocí písmen, jako na obrázku níže. Body označující zastávky jsou někdy hodně u sebe, takže si mapu přiblížíte a zvolíte zastávku.

Zjistíte, jakým směrem tramvaj jede

Po kliknutí na číslo tramvaje se vám zobrazí detail spoje obr. č. 2. Na obrázku vidíte, na jaké zastávce se nacházíte (zelené kolečko). Směr jízdy poznáte snadno pomocí několika ukazatelů. Zastávky s pozdějším časem jsou ve směru jízdy. Po jednotlivých bodech se pohybuje červené kolečko, které značí tramvaj (nejedná se o aktuální polohu tramvaje, je to jen ukazatel směru). Dobrou pomůckou je symbol šipky označující stanici metra, který také ukazuje směr jízdy. Všechny tramvaje mají navíc zvenku napsanou konečnou zastávku.

Teď už zbývá najít zastávku, na kterou se potřebujete dostat, pokud je v detailu spojení a po směru jízdy, nasedáte a frčíte. V opačném případě se vracíte na odjezdy a volíte jiné číslo tramvaje, případně zastávku v opačném směru.

Najdete nejrychlejší spoj

Už jste se zorientovali a teď do cíle vaší cesty. Víte, na jaké zastávce jste a do jaké zastávky chcete dojet. V záložce Spojení zadáte cílovou stanici a aplikace vám ukáže odjezd a příjezd včetně případných přestupů. Pro lepší přehlednost se také můžete přepnout do zobrazení s mapou, na které uvidíte jednotlivé zastávky, které vás na cestě čekají, a stanici, na které vystoupíte.

Spěchat na zastávku nebo nespěchat?

Díky aplikaci budete vědět aktuální časy odjezdů ze zastávky, na které se nacházíte. Dále můžete vyhledat libovolnou zastávku a podívat se na odjezdy. Zároveň se dozvíte případná zpoždění a podle nich můžete upravit své tempo chůze. Kromě tramvají zobrazuje aplikace odjezdy metra a autobusů.

Zjistíte, proč tramvaj nejede

Stojíte na zastávce a tramvaj nikde. Má cenu čekat dál nebo zvolit plán B? Stačí vytáhnout mobil a podívat se na trasu vaší jízdy v záložce Spojení, kde můžete kliknout na detail spoje a zjistit veškeré výluky, které vás po cestě čekají. Dlouhodobější změny v dopravě pak zobrazíte pod záložkami Další -> Změny v dopravě.

Cestujete s kočárkem nebo na vozíku

Další vychytávkou je seznam bezbariérových výtahů do metra a stav jejich funkčnosti. Rychle zjistíte, z jaké zastávky můžete přestoupit na metro.

Nebudete mít problém s revizorem

Když vás zkontroluje revizor, stačí kliknout do záložky Jízdenky a ukázat QR kód s platným kuponem nebo jízdenkou.

Bez internetu

Nemusíte se bát ani v případě, kdy vám dojdou data nebo nebudete mít signál. Ostatní funkce aplikace bez internetu nefungují ale tato záložka funguje i offline.

Vybitý nebo zapomenutý mobil s Lítačkou

Může ještě nastat situace, kdy se vám vybije mobil nebo ho zapomenete. Určitě neplaťte pokutu a nechte si vypsat složenku. Můžete si pak dojít pokutu osobně zrušit na doplatkovou pokladnu na I. P Pavlova nebo vše vyřídit online. Pokuta se vám za 50 korunový poplatek stornuje v případě, že jste v době kontroly měli platný kupon.

Pomocník pro řidiče

Především v dopravních špičkách je MHD rychlejší než auto. Pokud hodně spěcháte, tak můžete auto odstavit a v aplikaci si přehledně zobrazíte parkovací zóny a některá parkoviště včetně informací o jejich provozní době a poplatcích.

Ušetříte místo v peněžence

V neposlední řadě vám odpadne jedna plastiková karta. Vše máte pohodlně v mobilu. Doporučuji kartu nevyhazovat, v některých případech se vám může ještě hodit. Třeba pro vstup do knihovny.

Stáhněte si Lítačku pro Android nebo iOS. Aplikace v současné době podporuje český, anglický a ukrajinský jazyk.

#mhd #tramvaj #pid #litacka

Studovna a coworking za 100 Kč/rok. Národní technická knihovna (NTK)
Kde vyrazit v Praze na rande? Znám odpověď

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Vyberte část Prahy