Kde vyrazit v Praze na rande? Znám odpověď

Jaro je tady. Blíží se první máj – lásky čas, a příroda se pomalu probouzí po dlouhé zimě. Objevují se pestrobarevné květiny a koruny stromů se začínají odívat do jarních tónů.

Takové období přímo vyzývá k procházce, a když to počasí dovolí, tak třeba pikniku na dece v měkké trávě pod mandloní, jejíž vůně vtiskne pevněji do paměti tyto vzácné chvilky radosti.

Zní to až moc idylicky? To jsem ještě nezmínil úchvatný výhled na město a perfektní dostupnost z centra. Mnozí už tuší, o jakém místě článek bude.

Seminářská zahrada


Historie

Kousek od tramvajové zastávky Hellichova na Malé Straně se rozkládá na 13 hektarech zahrada, která byla ve středověku založena na popud Karla IV. a do 18. století sloužila jako vinice a sad. Následně přešla pod vlastnictví bosých karmelitánů, později arcibiskupského semináře v Klementinu, od nějž převzala svůj název, aby ji roku 1927 odkoupilo město a zanedlouho na to v roce 1930 zpřístupnilo veřejnosti.

3 000 ovocných stromů

Co by to bylo za zahradu bez rostlin a stromů. Celkový počet převážně ovocných stromů se pohybuje okolo 3 000 kusů a jejich skladba je od hrušní a jabloní přes švestky až po mandloně. V období jara jsou stromy bohatě obsypány květy a svou vůní lákají k posezení na dece v jejich stínu.


Hrušeň, která pamatuje Jana Nerudu

Nevím, co je na tom pravdy, ale ze zdrojů jsem se dočetl, že jedna hrušeň pamatuje ještě Jana Nerudu, který se narodil nedaleko ve zrušených újezdských kasárnách. Co ale vím jistě je to, že v dolní části zahrady poblíž lanové dráhy stojí jeho bronzový pomník a opodál je bronzová fontána s plastikami chlapců.

Výhled na město a oblíbené místo fotografů

Z horní části zahrady, kolem zdi ambasády USA se návštěvníkům naskytne překrásný výhled na značnou část Prahy. V období jara a léta ve zlaté hodince, což je termín pro první hodinu po východu slunce a hodinu před jeho západem se tady určitě setkáte s člověkem, který bude mít u oka hledí fotoaparátu a bude se snažit zachytit jeho stylem jedinečný obraz Prahy doplněný o květy stromů. Často se mu do hledáčku dostane věžička kostela Panny Marie Vítězné.


Zdi americké ambasády a lanovka na Petřín

Blíže k Malé Straně je zahrada lemována zdí s nepřehlédnutelnou stavbou Gloriette pavilion, která spadá do areálu velvyslanectví USA a nese notoricky známou vlajku s padesáti hvězdami a 13 pruhy. Hned za zdí ambasády je Schönbornská zahrada a kousek nad ní ta Lobkovická.

Z druhé strany blíže ke Smíchovu vede lanová dráha na Petřín a opodál se rozkládá sad Nebozízek s usedlostí.


Občerstvení a dětské hřiště

Cestou od tramvajové zastávky Hellichova narazíte na dětské hřiště. Naopak téměř na samém vrchu zahrady můžete zahnat žízeň a hlad v restauraci s názvem Petřínské terasy, ze které je krásný výhled na město. Historicky patřil tento barokní objekt, ve kterém nyní sídlí restaurace, ke klášteru Karmelitánů. Z jeho druhé strany je ještě jedna teráska s výhledem a občerstvením.

Kousek od restaurace Petřínské terasy se nachází barokní kaplička Jezulátka a malé jezírko, jehož pramen s užitkovou vodou ústí na povrch v dolní části zahrady v podobě studánky, která nese jméno Petřínka. Za zmínku stojí památný javor babyka, který se nachází hned nad jezírkem a je jediným svého druhu v Praze.

Kulturní památka ČR

Zahrada je součástí komplexu Petřínských sadů a je chráněna jako kulturní památka ČR a současně spadá pod ochranu UNESCO spolu s historickým centrem Prahy.

Vstup zdarma

Celá zahrada je přístupná 24/7 a vstupné se neplatí. Nejsnáze se k ní dostanete z Malé Strany a tramvajové zastávky Hellichova. Nebo můžete zvolit opačnou cestu a sejít dolů směrem z Petřína.

Adresa a spojení:

  • Újezd, Praha 1 – Malá Strana
  • Tram: 12, 20, 22, 57 – Újezd
  • Bus: 176, 510 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd)
  • Metro – B Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd)

Proč zde Karmelitáni kdysi chovali želvy a mnoho dalších podrobností o zahradě se dozvíte ve videu od průvodce Prahou Davida Chluma.


Zdroje:
Podpořte odběrem autora úvodních fotek: Milan Bachan
cs.wikipedia.org/wiki/Semin%C3%A1%C5%99sk%C3%A1_zahrada
youtube.com/watch?v=5K_AcKi-bhs
praguecityline.cz/prazske-pamatky/petrin-seminarska-zahrada
prague.eu/cs/objekt/mista/511/seminarska-zahrada

#rande #tresen #seminarskazahrada #park

9 důvodů, proč používat aplikaci Lítačka
Hurá na velikonoční trhy

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Vyberte část Prahy

Cityhry.cz slevový kód Praha