Na skok do Filadelfie, potom do lázní. Open House 2023

O víkendu 20.–21. 5 proběhl 9. ročník akce Open House Praha, který podle údajů pořadatele navštívilo přes 83 000 lidí. Návštěvníkům se zdarma otevřely brány objektů, které bývají většinu času veřejnosti nepřístupné. Za doprovodu průvodců z řad dobrovolníků jste se mohli podívat na střechu třetí nejvyšší budovy v Praze City Empiria (původně Motokov) a do dalších 108 objektů.


Já jsem stihnul navštívit dvě místa. V sobotu jsem zamířil na střechu zmíněné budovy City Empiria, ale odradila mě fronta, která se táhla od budovy až k nákupnímu centru Arkády Pankrác. Takže jsem se vydal o jednu stanici metra dál na Budějovickou a došel pěšky do Michle na Brumlovku, kde jsem navštívil budovu Filadelfie. V neděli jsem zavítal do bývalých lázní na Žižkově, které se v budoucnu promění v Dům tance.

Budova Filadelfie

Vyjíždím spolu se skupinkou návštěvníků do 17. patra budovy Filadelfie, která slouží administrativním a komerčním účelům. Ve výtahu se paní průvodkyně zmiňuje, že jednou ze zajímavostí stavby, kterou navrhli architekti J. Holna, R. Doležal, P. Malinský, L. Kadrmasová a P. Šediv pro investora Passerinvest Group je to, že její výška a šířka jsou totožné. Měří 70 m. Měli jsme možnost podívat se na dvě střešní terasy, výhled z nich už posuďte sami.


Skleněný plášť budovy s půdorysem ve tvaru kříže tvoří elipsu, která rozděluje objekt na 4 křídla. Velký nápis UniCredit Bank je čitelný i z velké dálky. Banka není jediná, kdo tuto věž využívá, dalšími jsou například Škoda Auto nebo již zmíněný investor Passerinvest Group.

V těsné blízkosti se nachází několik vodních prvků, upravený park a nové bytové jednotky. Za zmínku stojí BB Centrum, které se nachází opodál a řada dalších budov v blízkosti, nesoucích známá jména jako Anheuser-Busch, Moneta, ČEZ nebo Microsoft.

Lázně Žižkov (budoucí Dům tance)

Chodím pravidelně běhat na vrch Vítkov a docela často mě nohy zanesou na viadukt Velká Hrabovka. Z mostu lze nahlédnout do značně zchátralých útrob bývalých městských lázní Žižkov. Vždycky mě zajímalo, jak to asi může uvnitř vypadat.

Lázně a chrám neřesti

V dřívějších dobách, nebylo běžné mít v bytě sprchu nebo vanu. Téměř každá pražská část provozovala tzv. městské lázně. Od té doby se leccos změnilo, a tak lázně přestaly být potřeba. V objektu se vystřídalo několik nájemců, kteří z lázní udělali gay club, diskotéku, a nakonec nevěstinec se vším všudy. Následně budova dlouhé roky chátrala, až se dostala do stavu, v jakém ji můžete vidět dnes.


Dům tance

Praha 3 a spolek Tanec Praha mají s domem velké plány. Pokud všechno půjde dobře, tak by se měl chátrající objekt proměnit okolo roku 2026 na Dům tance. Zázemí Domu tance má v plánu částečně využívat jen několik metrů vzdálené taneční divadlo PONEC a spolu s uměleckým inkubátorem Krenovka vytvoří pomyslnou tanečnou osu na spodním Žižkově.


Zdroje: cs.wikipedia.org/wiki/Filadelfie_(budova)
openhousepraha.cz
divadloponec.cz

#open-house

Zelený klenot Prahy 6. Park a cyklostezka Ladronka
Tramvají téměř až do SAPY

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Vyberte část Prahy

Cityhry.cz slevový kód Praha