Vrch Vítkov – oáza zeleně i betonový monument

Natáhněte ruku, vezmu vás na procházku po pražském Vítkově. Naučím vás něco málo z historie i současnosti a společně nahlédneme do blízké budoucnosti tohoto nezaměnitelného místa v srdci Prahy.

Sedím na jednom z betonových oblouků Památníku na Vítkově, na tom, co je blíže k české vlajce. Je lehce po západu slunce a nad Prahou začíná pomalu přebírat nadvládu noc, kterou zatím pouze jemně zdobí světla velkoměsta.

Chodím sem často. Zaběhat si, na workoutová hřiště, nebo jen tak posedět a popřemýšlet. Znám to tady jako své boty, tak proč o tom nenapsat několik řádků.

Stručná historie

Z hodin dějepisu určitě víte, že 14. července 1420 se tady odehrála bitva na Vítkově, kdy husité pod vedením Jana Žižky zvítězili nad křižáky. Kopec Vítkov byl pojmenován po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který se zde staral o svou vinici.


V přední části památníku sedí po desetiletí Jan Žižka na svém oři v pravé ruce svírajíc palcát, jeho 9metrovou sochu z bronzu už za ta léta pokryla zelená patina.

Značnou část kopce zabírá funkcionalistický památník s výškou 31,5 metrů, byl vystavěn v rozmezí let 1928–1938 a zažil toho opravdu dost. Původně byl zasvěcen vzniku československého státu a hrdinům a činům legionářů v první světové válce.

Vojenský materiál tady skladoval Wehrmacht a aby toho nebylo málo, tak v roce 1948 byl památník zneužit komunistickým režimem jako pohřebiště představitelů strany.


Současnost

Dnes slouží Vítkov především lidem z přilehlých městských částí Žižkov a Karlín k trávení volného času. Je to vyhledávaná lokalita pro běh a další venkovní sporty. Velkou výhodou je, že můžete kombinovat běh na tvrdém a měkkém povrchu.


Nejvíce lidí si tady vychutnává nenucené procházky zakončené výhledem na město. Slaví se tady Nový rok a konají nejrůznější akce jako např. Zombie Night Run.


Uvnitř památníku už neleží ostatky komunistů, ty byly převezeny jinam. V současnosti jsou zde uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a z dukelské operace a podívat se můžete na stálou expozici s názvem Křižovatky české a československé státnosti.

Můžete se hrdě hlásit k husitské víře, ale dovnitř se dostanete stejně jako ostatní za poplatek 120 korun českých. Výhodou je v ceně zahrnutý vstup na střechu památníku, kde kvalitou výhledu může konkurovat snad jen Petřínská rozhledna nebo Žižkovský vysílač.


Pravidelně se zde konají oslavy státních výročí, na kterých nechybí česká politická elita. Natáčela tady v nedávné době i elita hollywoodská, a to scénku s názvem “pohřeb v Bangkoku“ pro film The Grey Man. Kvalitu filmu můžete posoudit sami. Bát se tady také nemusíte, památník nepřetržitě obchází hlídač.

Na Vítkov se dostanete po schodech z Karlína nebo z cyklostezky pod Vítkovem na žižkovské straně. Obě varianty vedou strmě do kopce, a to nemusí vyhovovat všem, pokud chcete jít cestou nejmenšího odporu, začněte svůj výstup pod křižovatkou Na Ohradě.


Pod kopcem vede několik tunelů, nejznámější z nich propojuje Žižkov s Karlínem. Severním a jižním Vítkovským tunelem se pak prohánějí vlakové soupravy. Na podzim roku 2022 by se mělo po rekonstrukci otevřít Armádní muzeum Žižkov, které budete moct navštívit cestou z Vítkova.


Budoucnost

Spodní část s cyklostezkou už má svou rekonstrukci úspěšně za sebou. Následovat by měla proměna hlavní promenády vedoucí k památníku. Ta by se měla změnit k nepoznání.

Vrch Vítkov Rekonstrukce Vítkova


V současné době po obou stranách vyvýšené chodníky podle plánů splynou v jedno s cestou uprostřed. Vzniknout by tak měl 14 metrů široký prostor osazený vodními prvky a stromy, který bude sloužit především pro pěší návštěvníky parku.


Návrh dále počítá s nahrazením současného parkoviště. Místo něj by mělo být bistro s veřejným prostranstvím vhodným pro pořádání nejrůznějších akcí a chybět nebude ani veřejné WC.


Samotné změny však neřeší ztíženou dostupnost tohoto místa, proto se možná v daleké budoucnosti dočkáme toho, že nás na vrchol kopce vyveze výtah nebo lanová dráha, prozatím si budeme muset vystačit s vlastní chůzí.

Vítkov hraje nezastupitelnou roli v životě místních lidí, kteří se o něj zároveň snaží starat a pořádají pravidelné sbírání odpadků. V budoucnu s plánovanou novou zástavbou Na Ohradě a na Nákladovém nádraží Žižkov se bude jeho význam dotýkat stále většího počtu lidí. Takže je dobré, že se pozitivní změny dějí již dnes.

Zdroje:
campuj.online/blog/praha-zitra-vitkov
nm.cz/navstivte-nas/objekty/narodni-pamatnik-na-vitkove

#vitkov #pamatniknavitkove #vrchvitkov

Výhledy v Praze, které stojí za to navštívit
Září 2022 bude v Praze nabité Hip-Hopem

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Vyberte část Prahy

Cityhry.cz slevový kód Praha