Nepsaná pravidla pro jízdu v tramvaji. Znáte je?


Je mi jasné, že zkušeným pražským chábrům nemusím vysvětlovat, jak mají jezdit tramvají. Nicméně se najde hodně lidí, pro které je jízda tramvají stresující záležitosti, a to nemusí být nutně jen turisté. Kvůli zvyšujícím se nákladům, stále více lidí volí místo auta právě tramvaj.

Nejdříve ven, potom dovnitř

Začneme takovou klasikou. Když tramvaj zastaví, jako první vystupují cestující. Takže byste se neměli postavit přímo doprostřed dveří ale ideálně po jejich stranách. Jinak riskujete, že vás vystupující lidé poučí o tomto pravidlu nárazem do ramene.

Přeplněná tramvaj

V ranních a odpoledních špičkách jezdí tramvaje centrem města často nacpané k prasknutí. Pokud máte tu smůlu, že stojíte přímo u dveří, tak vám nezbyde nic jiného než na zastávce vystoupit z tramvaje a pustit vystupující. Je to nejjednodušší možnost.

Tramvaj má vždy přednost

Samotná tramvaj bez cestujících může vážit až 42 tun, proto nemůže nikoho překvapit, že na přechodech bez semaforu prostě přednost nedává. Aby mohl řidič tramvaje dodržovat jízdní řád, tak si prostě nemůže dovolit pouštět lidi na přechodu.

Chodci by si měli dávat pozor, zastavit tramvaj plnou lidí na místě prostě není možné, jediné, co v tu chvíli řidiči zbývá je použít zvoneček, ale ten vám život už nemusí zachránit.


Nevystupujte příliš brzo

Chápu, že cestující často neví, za jak dlouho bude zastávka, ale pro boha svatého. Počkám, až tramvaj zastaví a až potom se začnu prodírat lidmi. Věřím, že vás všichni ochotně pustí vystoupit. Nejhorší, co se může stát je to, že se projedete o jednu zastávku dále.

Pusťte sednout starší lidi nebo těhotné

Tohle snad nemusím ani zmiňovat. Ale přesto, často vidím, jak někdo kouká do mobilu, a přitom vedle něj stojí starší člověk. Občas se to může stát, že si člověk nevšimne, nicméně měli bychom být trochu více přítomní a aktivně si všímat dění kolem sebe.

Kočárky a nízkopodlažní tramvaje

Pro kočárky jsou vyhrazená místa v nízkopodlažních tramvajích. Není dobré cpát se s kočárkem, kde nepatří. Zbytečně tak blokujete ostatní cestující a řidiči vám také nepoděkují.

Noční tramvaje

To je moje specialitka. Jízda noční tramvají je jako malý výlet do zoo. Tolik zvířátek jinde nepotkáte. Vzduchem se nesou výpary alkoholu a zábava je v plném proudu. Nesoudím to, protože takhle to prostě v noci v Praze chodí.


Tramvaje s klimatizací

V letních měsících se hodí poznat, která tramvaj má klimatizaci. Není jich mnoho. Klimatizaci, pokud vím, mají jen nové tramvaje s označením 15T, ale ne všechny. Poznáte je podle oranžového čumáku.

Poděkování řidiči

Osobně moc nechápu lidi, kteří dobíhají tramvaj nebo metro. Občas se však stane, že máte důležitou schůzku a prostě nestíháte. Dobíháte tramvaj a řidič/ka na vás počká. Sluší se pak pěkně nahlas směrem ke kabině řidiče poděkovat.

Bezdomovci a vyfetla

Každý, kdo už nějakou dobu tramvají jezdí, tak předem, než tramvaj zastaví, prohlíží, kdo sedí uvnitř. Není nic horšího, než strávit byť několikaminutovou jízdu vedle bezdomovce nebo v horším případě feťáka. Bezdomovci se rádi nechávají zadarmo vozit a zatím nikdo nedokázal vymyslet něco, jak by jim v tom šlo zabránit.

Telefonování a jídlo

Rychle vyřízený hovor nikoho neurazí. Ale poslouchat životní peripetie neznámých lidí půlku cesty opravdu nikdo nepotřebuje. Každý má svých starostí dost. Takže si telefonování raději nechte na potom, pokud to alespoň trochu jde.

Další málo známá věc je ta, že v tramvaji by se nemělo jíst. Jednou jsem byl svědkem toho, kdy už to řidič nevydržel a celá tramvaj několik minut stála kvůli jednomu jedlíkovi, dokud si na vyzvání řidiče nevystoupil.

Jestli jsem na něco zapomněl, můžete mi to napsat do komentářů.

#mhd #tramvaj #pid #litacka

Z Troji do Klecan. Na kolečkových bruslích
Konec obracení kapes při vstupu na Pražský hrad

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

2 komentáře. Nechte nové

  • Moc pěkné shrnutí. Ještě bych možná doplnila jak se mají chovat maminky s kocarkama. Bylo by fajn, informovat řidiče o nástupu či výstupu a necpat kočárek na poslední chvíli do dveří. A u,, staroušků“….. Pokud nastoupí do zadní části vozu (staršího vozu) bylo by též fajn dát řidiči znamení o výstupu, např. vystrcim ze dveří hůl, či zmáčknu znamení. Řidič do zadního vozu nevidí a tudíž se kolikrát stane že právě oneho starouška skřípne do dveří 🤷‍♀️

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Vyberte část Prahy

Cityhry.cz slevový kód Praha